Kvinde med nyfødt baby
Podcasten er sponsoreret af ANGULUS

Amalie Petra Donsbjerg Crone om at være bonusmor og gennemgå fertilitetsbehandling

Det er først ved mødet med sin mand Morten, som har to børn i forvejen, at projektleder Amalie Petra Donsbjerg Crone får vækket sin lyst til selv at blive mor. Hun ved imidlertid godt, at det sandsynligvis ikke kommer til at ske naturligt – og ganske rigtigt må Amalie og hendes mand gennem fertilitetsbehandling, før det lykkes at blive gravid med lille Polly. Det er en fortælling om at navigere i rollen som bonusmor og om, hvordan fertilitetsforløbet forstærker ønsket om et fælles barn, der kan binde familien sammen. Vi skal også høre om fødslen af Polly, der trods en hurtig opstart, viser sig at vare i 30 timer og kulminerer i en sugekopsforløsning. Oplevelsen efterlader Amalie med en følelse af at kunne mere, end hun selv troede og det er en styrke, hun tager med sig videre i sit moderskab.

Lyt til episoden på Apple Podcasts, Spotify, Podimo eller der, hvor du lytter til din podcast.

Shop

HONEY Serum Duo • Day & Night

990 kr

To The Moons Efterfødselssamtale er sponsoreret af ANGULUS.

Der er meget at lære, når man bliver forælder – også når det gælder dit barns allerførste sko.

Siden 1904 har ANGULUS lavet håndlavede børnesko i naturlige materialer, der passer på små, nysgerrige fødder, mens de vokser, lærer at gå, og udforsker verden. ANGULUS’ begyndersko er udviklet med særlig omtanke for barnets allerførste skridt – med fokus på komfort, støtte og bevægelsesfrihed, så du trygt kan vælge dem som det første par sko.

Alle sko bliver håndlavet med kærlighed i Portugal i åndbart, naturligt læder og med kromfrit læderfoer – fordi dit barn fortjener den bedst mulige start.

På ToTheMoonHoney.com finder du lige nu en guide med ANGULUS’ bedste tips til, hvad du skal være opmærksom på, når du vælger dit barns allerførste sko.

Se mere på Angulus.dk 

Din kommentar

Din email adresse vil ikke blive offentliggjort. Nødvendige felter er markeret med *