Vores bedste rejsetips
Øvelse gør mester – også når det kommer til at rejse med børn. Uanset om turen går til vands, lands eller i luften, ligger nøglen til den gode ferie ofte i forberedelsen. Her deler redaktionen de bedste rejsehacks, der er blevet oparbejdet gennem årene.
Liv Winther – mor til Liam 17 år, Eddie 8 år og bonusmor til Luka 15 år.
Noget af det vigtigste, jeg har lært, er at sænke forventningerne. Den der lykkelige feriestemning indfinder sig ikke altid de første dage – og det er helt okay. Vi er en sammenbragt familie med børn i alderen 8, 15 og 17 år, så vi skal lige finde hinandens feriefrekvens. Det kræver plads til omstilling – også fra de voksne. Det tager gerne et par dage, før vi alle lander mentalt.
Så snart mine børn har kunne trille en lille kuffert eller bære en rygsæk, har det være en fast tradition, at de selv skulle pakke deres underholdning. At pakke er ikke bare praktisk, det er en mental forberedelse på, at der skal ske noget nyt.
Pak legetøj og spil, du selv gider at lege med. Vi har haft stor succes med Plus-Plus, som ofte ender med at underholde både voksne og børn ved bordet. UNO er også en klassiker. Jeg kan anbefale børneversionen med åbne kort, det kan man spille med børn helt ned til 2-3 år. Ellers kan man bare finde på sine egne regler.
Jeg gør også meget ud af at tjekke hotellets hjemmeside på forhånd sammen med børnene. Det skaber forventningsglæde og gør det sjovt at sammenligne billederne med virkeligheden. Derudover har vi altid vores eget snorkeludstyr med, for det er bare surt at stå med utætte dykkermasker, når man endelig er i sydens sol.
Jeg elsker at rejse uden for højsæsonen – i maj/juni eller september/oktober. Jeg er nærmest opvokset med det og i Grækenland er det nogle helt fantastiske måneder. Man undgår trængsel, og der er bedre plads på både strande og i byer. Så har vi børnenes lektier med og får en hyggelig stund ud af dem.
Kristine Anthoni – mor til Sigurd 7 år og Vigga 11 år
Jeg pakker altid børnenes dynebetræk, når vi skal flyve. Der er noget trygt og velkendt ved at få sin egen dyne over sig, især når trætheden melder sig. Det er også rart, når man ankommer et nyt sted, så bliver overgangen nemmere.
Jeg prøver at undgå at pakke alt muligt praktisk, man alligevel kan købe på destinationen, men én ting jeg altid har med hjemmefra, er solcreme. Så er jeg sikker på, at den er uden parfume og har de rigtige certificeringer.
Min datter har autisme, og hun har brug for at vide, hvad der venter hende, når vi rejser nye steder. Derfor finder jeg altid billeder og info, vi kan kigge på sammen. Det giver hende noget konkret at glæde sig til – og det virker. Det betyder også, at vi har brug for faste rammer, når vi er på ferie. Derfor fungerer det rigtig godt at bo på et hotel, hvor der er forskellige aktiviteter, og hvor vi også spiser de fleste måltider. På den måde får vi etableret nogle faste rutiner, og vi skal ikke ud og udforske hver dag. Det fungerer ikke kun godt for min datter, men også for mig da jeg er alene med mine børn og derfor ofte rejser med dem selv.
Katrine Yde – mor til Sylvia 6 år og Kamma 8 år
Siden mine børn var helt små, har jeg ofte taget toget til Thy for at besøge mine forældre – en tur på 4,5 time. Her har jeg lært, at rigeligt med snacks er alfa og omega. Det holder energien oppe og humøret nogenlunde stabilt. Derudover har tegnegrej, UNO og små figurer altid været fast inventar i tasken.
I dag er det blevet hyggeligt at rejse med børnene – men det har krævet tilvænning. Jeg forbereder dem altid på, hvad der skal ske: ventetid, køer, check-in osv. Det er fantastisk at se, hvordan de vokser med opgaven og hjælper hinanden. Jeg glemmer aldrig dengang jeg stod og ammede det ene barn i toget, mens det andet lå i barnevognen. Det er dejligt at kunne tænke tilbage på det nu med et smil, men i momentet var der sved på overlæben!
Nu hvor mine børn er blevet lidt større, har vi klare aftaler om, hvornår de må se film – uanset om vi rejser med tog eller fly. Det betyder, at de ikke spørger om skærm hele tiden, men kan forsvinde ind i en leg i stedet.
Jeg beder dem altid selv pakke deres rygsække med det legetøj, de helst vil have med. Det skaber ejerskab og sikrer, at tasken er fyldt med det, der optager dem mest.
På restauranter har jeg altid kuglepenne eller tusser i tasken, så de kan tegne på servietter, boner eller små lapper papir. UNO har selvfølgelig også en fast plads. Og så har vi lige været på ferie, hvor “galge-leg” (gæt ordet) var et kæmpe hit. En hyggelig leg, der samtidig træner stavning og bogstaver – win-win!
Anne-Sophie Jansfort – mor til Julius på 4 og Viola på 1 år.
Min søn på 4 år har altid en kikkert med, når vi er på ferie. Det er den perfekte rejsemakker – både på lange køreture og når man skal udforske nye steder. Pludselig bliver verden lidt større og lidt mere spændende, når man kan se den tæt på og langt fra.
Jeg har altid en rulle sølvpapir i kufferten. Det er det bedste hack til mørklægning, når gardinerne på hotellet eller i sommerhuset ikke lige spiller. Lidt vand på ruden, sølvpapir op – og vupti: måske en halv time mere søvn til både børn og voksne. En feriefornemmelse i sig selv.
Ferien skal også afstemmes, så der er bare lidt tid til mig-tid. For jeg kan mærke, at hvis jeg har en uge, hvor jeg har prioriteret mig selv bare lidt mere end i hverdagen, så kan jeg leve længe på det. Derfor pakker jeg altid den ansigtsmaske, jeg aldrig får brugt derhjemme – og reder mit hår hundrede gange, morgen og aften. Så er jeg klar til diskussionen om, hvorvidt man må få is til morgenmad.
Line Beier – mor til Cirke 9 år
Jeg har været alene med min datter siden hun var 3 år. De første par år tog vi med mine forældres i deres sommerhus på Bornholm. Det har haft mange fordele, fordi hun føler sig tryg og kender huset og omgivelserne, og der er kort afstand mellem seværdighederne. Samtidig er det rart, at jeg har lidt selskab når hun er blevet puttet, og samtidig at jeg har skulle bekymre mig om at forstyrre nogen, hvis hun vågnede tidligt.
Den første udenlandsrejse, vi tog på, var tre dage i Berlin. Det er en god og børnevenlig by med masser af parker og legepladser og det er nemt at komme rundt med S-banen – også hvis man har klapvogn med. Og så er det en overskuelig kort flyvetur.
De seneste år har vi også rejst sammen med mine venner og veninder, som også har børn. I takt med at min datter er blevet ældre har det været rart med nogle legekammerater – især når hun ikke har søskende. Mit bedste tip, når man rejser alene med barn, er at give sig selv god tid, så man undgår stress over at nå tog, fly eller lignende. Derudover: masser af snacks og selvfølgelig yndlingsbamserne.
Bea Fagerholt – mor til Frank 8, Woody 5 og Grace 2 år
Mine to ældste har efterhånden en alder hvor de kan hygge sig på flyveturen med legetøj, bøger og en film på iPad’en, men min mindste på 2 år er klar på at opleve – også i luften – så her har succesen virkelig ligget i at forberede en taske med snacks, dimseting hun kan fordybe sig i og sidde stille med og en slikkepind som nødbremse. Min tandlægeveninde ville sikkert græmme sig, men i min bog gælder alle kneb når man skal igennem en flyvetur med tre børn.
I de korte skoleferier hvor det er gråt og koldt herhjemme handler det for os om at få sol og varme hvis vi har mulighed for at rejse. Derfor er det helt afgørende at der ikke er for meget transporttid fra lufthavnen eller jet-lag – det føler jeg der er for få feriedage til. På grund af børnenes forskellige aldre er den perfekte kombi et hotel der både har strand og pool. Det skaber en god vekselvirkning at man kan bruge formiddagen på stranden og eftermiddagen ved poolen eller vi kan dele os op.
Sidst vi var på ferie var det en pakkerejse til Gran Canaria hvor vi boede på et hotel der havde værelser med direkte udgang til poolen. Jeg kan stadig huske feriefølelsen af at smide mig på solsengen når den mindste sov sin lur indenfor på det kølige og mørklagte soveværelse og de to store svømmede rundt og legede i poolen. Det er de små stunder der lader en op, når man holder ferie med 3 små børn.
- Pak snacks – flere end du tror, du får brug for
- Involver børnene i pakningen
- Hav spil og små aktiviteter i tasken
- Forbered børnene mentalt på rejsen
- Justér forventningerne – og giv jer selv tid til at lande
Tekst: Redaktionen, Foto: Privat
Artiklen er sponsoreret af SPIES
Spies tilbyder pakkerejser, der gør det nemt at rejse med børn. Kufferterne kan du få afhentet hjemme hos dig selv, og næste gang du ser dem, er når du er fremme på hotellet. Ombord på Sunclass Airlines-flyet kan du vælge at få serveret din egen mad til når børnene er spist af. Og når du ankommer til de veldesignede hotelværelser, kan du og familien gøre tingene i jeres helt eget tempo og tappe ind og ud af de mange aktiviteter, der tilbydes. Børn under 12 år spiser i øvrigt gratis på alle Spies’ Sunwing- og Ocean Beach Club-hoteller. Spies’ pakkerejser er bekvemmelig familieluksus. Se mere om alle fordelene på spies.dk
Din kommentar